Aktualności

Ogłoszenia parafialne

| dodał:

Droga Krzyżowa w Ignatkach-Osiedle

II Niedziela Wielkiego Postu - 21 II 2016 r. - Dziś o godz. 15.00 Droga Krzyżowa w Ignatkach-Osiedle

1. Błogosławionego Michała Sopoćkę, prezbitera, który płonąc pasterską gorliwością służył ludowi Bożemu na różne sposoby, zwłaszcza propagując miłosierdzie Boże, duchowieństwo i wierni świeccy miasta Białystok otaczają szczególnym kultem. Dlatego Jego Ekscelencja Edward Ozorowski, Arcybiskup Białostocki, odczytując powszechne pragnienie wiernych, a także uwzględniając prośby władz świeckich, zaaprobował według formy przepisanej prawem wybór Błogosławionego Michała Sopoćki, prezbitera, na Patrona u Boga dla tego miasta. Tenże Arcybiskup, pismem z dnia 16 listopada 2015 roku, zwrócił się z usilną prośbą, aby tego rodzaju wybór i aprobata zostały potwierdzone zgodnie ze stosownymi Normami o ustanowieniu Patronów. Kongregacja zaś ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy udzielonych jej uprawnień przez papieża FRANCISZKA, po rozważeniu przedstawionych spraw i uzyskaniu pewności, że wybór i aprobata odbyły się zgodnie z przepisami prawa, przychyla się do prośby i zatwierdza BŁOGOSŁAWIONEGO MICHAŁA SOPOĆKĘ, PREZBITERA, PATRONEM U BOGA MIASTA BIAŁYSTOK.

2. Dziś o godz. 15.00 Droga Krzyżowa w Ignatkach-Osiedle. Zapraszamy do licznego udziału w tym nabożeństwie mieszkańców zarówno starej jak i nowej części osiedla.

Dziś w naszym kościele gościmy alumna III roku naszego Seminarium, Mateusza Trochima, który głosi Słowo Boże i zbiera ofiary na potrzeby Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku. Dziś jest Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami "Miłosierni aż po krańce świata" - przed kościołem są zbierane ofiary do puszki na MISJE - AD GENTES.

Dziś po Mszy św. wieczornej WIECZÓR CHWAŁY - modlitwa uwielbienia Pana Jezusa.

3. W tym tygodniu:

- w poniedziałek (22 II) święto Katedry św. Piotra, Apostoła;

- we wtorek (23 II) o godz. 17.30 modlitwa różańcowa za rodziny i o pokój na świecie.

4. Nabożeństwa pasyjne w naszym kościele w czasie Wielkiego Postu:

- DROGA KRZYŻOWA w piątki o godz. 17.30 dla wszystkich;

- GORZKIE ŻALE w soboty i niedziele o godz. 17.30.

5. CARITAS Archidiecezji Białostockiej przekazuje skarbonki jałmużny wielkopostnej 2016. Zachęcamy, aby całe rodziny, a nie tylko dzieci, włączyły się w dzieło jałmużny wielkopostnej, rezygnując z jakiejś przyjemności i składając ofiarę do skarbonki. Skarbonki są na bocznych ołtarzach oraz na stoliku przy wyjściu z kościoła.

Przy ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa jest wystawiony kosz na świąteczne dary żywnościowe dla ubogich.

6. W naszej Archidiecezji zainaugurowaliśmy akcję" Poczta Miłosierdzia". Jest to inicjatywa, która ma na celu uwrażliwić na problem prześladowania chrześcijan, a także wesprzeć duchowo tych, którzy tego potrzebują. Zapraszamy dzieci, młodzież oraz dorosłych do napisania krótkiego listu do prześladowanych chrześcijan, w którym znajdą się słowa pocieszenia i solidarności. Dzieci zachęcamy, by namalowały obrazy: swoje podwórko, ojczyznę, w których nie ma wojny ani lęku. Listy w niezaklejonych kopertach prosimy wrzucać do skrzynek ustawionych na ołtarzach bocznych. Na kopercie zaznaczmy w jakim języku został napisany list: polskim, angielskim, francuskim czy hiszpańskim. Na Wielkanoc listy trafią do obozów dla uchodźców w Syrii, Iranie, Iraku i Nigerii.

7. Podobnie, jak w latach poprzednich, odprawiamy Drogę Krzyżową w różnych miejscach naszych parafii. W kolejne niedziele Wielkiego Postu gromadzić się będziemy o godz. 15.00, aby prosić Pana Boga o miłosierdzie dla naszych Parafii i o dobre odprawienie Rekolekcji Wielkopostnych.

- III niedziela Wielkiego Postu (28 II) - Hryniewicze.

- IV niedziela Wielkiego Postu (6 III) - Nowe Miasto - osiedle Kawaleryjskie.

8. Rekolekcje Wielkopostne rozpoczną się w V niedzielę Wielkiego Postu (13 III) i będą trwały do środy (16 III). Dokładny program będzie podany później. Za udział w Rekolekcjach Wielkopostnych oraz nabożeństwach pasyjnych Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, każdorazowo można uzyskać odpust zupełny.

9. CARITAS Archidiecezji Białostockiej zwraca się z prośbą o przekazanie 1 % podatku na rzecz Caritas Potrzebującym. Numer KRS 0000269579, można także znaleźć na stronie internetowej Caritas, na ulotkach i plakacie w gablocie w przedsionku kościoła. Środki zebrane w tej kampanii będą przeznaczone na remont ośrodka terapii dla uzależnionej młodzieży METANOJA w Czarnej Białostockiej.

10. Zapraszamy do lektury nowego numeru "Gościa Niedzielnego", a w nim między innymi:

- Prawdziwa uczta dla ducha - Gorzkie Żale na płycie CD do słuchania w domu, w drodze do pracy, szczególnie dla tych, którzy nie mogą przyjść na nabożeństwo Gorzkich Żali do kościoła;

- jaki pomysł na polską szkołę ma nowy rząd? Czy gimnazja będą zlikwidowane, a może tylko przekształcone?

- reportaż z Rzymu - pół miliona ludzi przybyło, by uczcić świętych kapucyńskich spowiedników, między innymi św. Ojca Pio. Życzymy miłej lektury!

11. Życzymy wszystkim dobrej niedzieli oraz pomyślnego tygodnia!

Duszpasterze.

Patron_Bialegostoku,_dokument.pdf