Aktualności

Ogłoszenia Parafialne

| dodał:

Henryk Siemiradzki, Chrystus w domu Marii i Marty, 1886 r.

Ogłoszenia 8 Niedziela zwykła - 26 II 2017 r.

1. Dziś rozpoczyna się 50. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, a także Narodowy Kongres Trzeźwości, którego hasło brzmi: "Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu". Dzisiejsza niedziela jest dniem ekspiacji za grzechy pijaństwa. Zachęcamy serdecznie do trzeźwości i abstynencji przez cały Wielki Post.

2. W Środę Popielcową (1 III) rozpoczyna się Wielki Post. Msze Święte, z posypaniem głów popiołem, będą odprawiane w  kościele św. Stanisława BM. w Białymstoku o godz. 8.30, 10.00, 16.30 i 18.00. Msza Święta w Ignatkach-Osiedle o godz. 12.00, a w kaplicy Sióstr Misjonarek o godz. 6.45. W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post.

* Wstrzemięźliwość to powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych. Obowiązuje wszystkich po skończeniu 14 roku życia aż do śmierci.

* Post to ograniczenie ilości spożywania potraw. Obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek i dotyczy wszystkich między 18 a 60 rokiem życia.

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w Środę Popielcową (1 III).

W następną niedzielę (5 III) taca na Kurię Metropolitalną Białostocką.

3. Od Środy Popielcowej (1 III) do I Niedzieli Wielkiego Postu (5 III) są dni modlitwy o ducha pokuty (czwartek, piątek i sobota: 2, 3 i 4 marca). Jest to także 1-szy czwartek, 1-szy piątek (w Ignatkach - Osiedle adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 11.30 do 12.00) i 1-sza sobota marca. Kapłani odwiedzą chorych w 1 piątek od godz. 9.00.

4. Nabożeństwa pasyjne w kościele św. Stanisława BM. w Białymstoku w czasie Wielkiego Postu:  - DROGA KRZYŻOWA w piątki o godz. 17.30 dla wszystkich; - GORZKIE ŻALE w soboty i niedziele o godz. 17.30.

W Kaplicy św. Jana Pawła II w Ignatkach - Osiedle - DROGA KRZYŻOWA w piątki po Mszy św. o godz. 12.00; GORZKIE ŻALE w soboty po Mszy św. o godz. 12.00.

5. Podobnie, jak w latach poprzednich, będziemy odprawiać Drogę Krzyżową w czterech miejscach naszych parafii. W kolejne niedziele Wielkiego Postu gromadzić się będziemy o godz. 15.00, aby prosić Pana Boga o miłosierdzie dla naszych parafii i o dobre odprawienie Rekolekcji Wielkopostnych: - I niedziela (5 III) - Hryniewicze. - II niedziela (12 III) - Ignatki-Osiedle. - III niedziela (19 III) - osiedle przy ul. Dubois. - IV niedziela (26 III) - osiedle Kawaleryjskie.

6. Rekolekcje Wielkopostne rozpoczną się w V niedzielę Wielkiego Postu (2 IV) i będą trwały do środy (5 IV). Za udział w Rekolekcjach Wielkopostnych oraz nabożeństwach pasyjnych Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, każdorazowo można uzyskać odpust zupełny.

7. Hospicjum "Dom Opatrzności Bożej" w Białymstoku prosi o przekazanie 1% podatku na rzecz prowadzącego je Towarzystwa Przyjaciół Chorych. Ulotki znajdują się na stoliku przy wyjściu.

8. Szkoła Podstawowa nr 14 zaprasza rodziców i dzieci na dzień otwarty - w czwartek (2 III) o godz. 17.00;

9. Katolicka Szkoła Podstawowa im. ks. Franciszka Blachnickiego (ul. Transportowa 2) rozpoczyna nabór na nowy rok szkolny. Od września rusza program "Szkoła za 1 zł.". Więcej informacji w siedzibie szkoły, na stronie internetowej oraz na plakatach i ulotkach w przedsionku kościoła. Dni otwarte: 1 - 8 marca.

10. Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Białostockiej zaprasza osoby dorosłe na cykl katechez biblijnych pt. "Pasja według św. Jana". Spotkania odbywać się będą w Centrum Formacji Pastoralno-Katechetycznej im. bł. Michała Sopoćki przy ul. Warszawskiej 50 w Białymstoku we wtorki: 7, 14, 21, 28 marca i 4 kwietnia 2017 r. w godz. 19.00 - 21.00. Szczegóły na stronie internetowej Wydziału Katechetycznego oraz na plakacie.

11. W najnowszym numerze "Gościa Niedzielnego" między innymi: - przed nami Wielki Post - czas duchowej walki. Na czym ta walka polega i czy jest ona potrzebna? - która pokusa z punktu widzenia diabła jest najważniejsza? - o ks. Franciszku Blachnickim, twórcy Ruchu Światło-Życie, w 30 r. jego śmierci.

12. Życzymy wszystkim - Parafianom i Gościom - dobrej niedzieli oraz pomyślnego tygodnia!

Duszpasterze.