Aktualności

Ksiądz Abp Edward Ozorowski odprawił Mszę św. odpustową i poświęcił grobowiec i tablice pamiatkowe w Ignatkach - Osiedle

| dodał:

Dzień 20 października 2019 r. zapisze się na kartach historii naszej parafii jako kolejna ważna data.

Na rozpoczęcie 40-godzinnego Nabożeństwa Adoracji Najświętszego Sakramentu, obchodziliśmy odpust ku czci patrona naszej świątyni – Świętego Jana Pawła II.

Uroczystość ta była wyjątkowa z uwagi na towarzyszące jej okoliczności. Przed rozpoczęciem Mszy Świętej o godz. 12-tej odbyło się poświęcenie pomnika nagrobnego z doczesnymi szczątkami dawnych właścicieli majątku w Ignatkach – Rodziny Miciełowskich. Poświęcono również tablicę upamiętniającą setną rocznicę odzyskania niepodległości przez państwo Polskie. Tablica została ufundowana przez wdzięcznych za dar wolnej Ojczyzny mieszkańców Gminy Juchnowiec Kościelny.

Swoją obecnością zaszczycił nas Arcybiskup Edward Ozorowski, który przewodniczył Mszy Świętej, koncelebrowanej przez ks. Bogusława Zieziulę, proboszcza, księży z sąsiednich parafii. Homilię wygłosił ks. Andrzej Horaczy, proboszcz Parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi w Marianowie.W tym doniosłym wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych: Pan Krzysztof Marcinowicz, Wójta Gminy Juchnowiec Kościelny, Pani Mirosława Jaroszuk, zastępca Wójta, Pani Teresa Rudzik, sekretarz Gminy i Pani Anna Jakuć, skarbnik. Pan Wójt z delegacją złożyli wieńce przy pomniku nagrobnym i przy tablicy pamiątkowej.

Wyjątkowymi Gośćmi, którzy przybyli z daleka specjalnie na dzisiejszą uroczystość byli przedstawiciele Rodziny Miciołowskich - Ryglewiczów. Pan dr Michał Ryglewicz w krótkich wspomnieniach przybliżył nam sylwetki postaci tak bardzo związanych z Ignatkami, z Ostrą Górką. Poznaliśmy losy Jego rodziców i dziadków – dawnych właścicieli majątku, którzy po wojnie zmuszeni byli go i wyjechać do Poznania. Jednakże w ich pamięci wspomnienia związane z życiem spędzonym na białostocczyźnie pozostały na zawsze żywe. Pamięć o dawnym życiu przodków została przekazana dalszym pokoleniom. Dzięki temu mogliśmy spotkać się w dniu dzisiejszym i wspólnie pomodlić, uczcić pamięć zmarłych właścicieli Ignatek.

Na uroczystości odpustowej, oprócz znamienitych Gości, nie zabrakło parafian, którzy tłumnie przybyli na Mszę świętą. Jesteśmy dumni z naszego Patrona, wielkiego Rodaka Jana Pawła II i chętnie oddajemy mu cześć, prosząc jednocześnie o wstawiennictwo w naszych modlitwach. Wyjątkową rolę naszego Patrona w dziejach Kościoła podkreślił ks. Andrzej Horaczy w kazaniu, przypominając, że Janowi Pawłowi II zależało na każdym człowieku. Tym bardziej będąc blisko Pana Boga, zabiega o każdego z nas.

Piękną oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Chór Parafialny pod przewodnictwem Pani Marzeny.Pomimo, iż chór działa od niedawna, wspaniale się rozwija i jesteśmy z niego naprawdę dumni.

Ksiądz Arcybiskup jak zwykle okazał nam wiele życzliwości. Odprawił Mszę św. W intencji naszych parafian, pielgrzymów i ofiarodawców budowy kościoła. Poświęcił pomnik nagrobkowy i tablicę pamiątkową, udzielił błogosławieństwa. Ksiądz Proboszcz dziękując za tak liczne przybycie, zachęcał wszystkich do zabrania do domu świeczki wotywne z wizerunkiem Matki Bożej Rozwiązującej Węzły i z wizerunkiem Świętego Jana Pawła II, która roztacza zapach świętości.

Po nabożeństwie wszyscy udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez parafianki – „kremówki papieskie” i inne ciasta, kawę, herbatę.

Uroczystości takie jak dzisiejsza, integrują wszystkich parafian, którzy coraz liczniej uczestniczą w życiu Kościoła. Wskazują księżom, że trud włożony przez nich w przygotowanie odpustu i innych wydarzeń owocuje przy budowie świątyni i wspólnoty parafialnej.

Relacja na www.archibial.pl "Uroczystości ku czci św. Jana Pawła II w parafii Ignatki-Osiedle". 

autor: © ks. Konrad Węcławski

 https://archibial.pl/wiadomosci/1944-uroczystosci...

Relacja w Kurierze Porannym "Ignatki-Osiedle: Odpust w parafii pw. św. Jana Pawła II rozpoczęty. Potrwa do wtorku [PROGRAM]"

https://poranny.pl/ignatkiosiedle-odpust-w-parafii...